Dikkat HMF!

Geleceğe Not > Yazılar > Makaleler > Dikkat HMF!

post cover

Dikkat HMF!

 • Yazar: Mümin Gülmez 
 • Category: Makaleler 
 • Yorumlar (0) 

Tatlı sevmeyen yoktur herhalde, kimi şuruplu, kimi ise sütlü tatlıya bayılır. Son zamanlarda bu çok sevdiğimiz tatlıları daha sağlıklı, rafine şekerden arınmış ve nispeten fit olarak sunabilmek adına, birçok sosyal medya platformunda tarifler paylaşılmakta ve tatlı kaynağı olarak pekmez ve bal kullanılmaktadır. Peki, bu sağlıklı diye tükettiğimiz tariflerin vücudumuza zarar verebileceğini biliyor muyuz? Eğer siz de kek, kurabiye, pasta gibi hamur işlerini pişirirken şeker yerine bal ve pekmez kullanıyorsanız bir kez daha düşünün!

Hidroksimetil Furfural (HMF), Maillard reaksiyonu sonucunda ya da asitli ortamda heksozun parçalanması ile ortaya çıkan bir ara üründür. Yapılan tüm çalışmalarda toksik etkiye sahip olduğu belirlenmiş olan HMF, bal-pekmez için kalite kriteri olmak ile birlikte, yüksek ısıda ortaya çıkmaktadır. Piyasada yer alan bal ve pekmez yasal olarak da Türk Gıda Kodeksi’ndeki limitler dâhilinde kontrol edilmektedir.

HMF maddesinin yüksek dozda insan vücuduna nüfus etmesi sonucunda; üst solunum yolu, göz, deri ve mukozada tahriş, genotoksik ve ve tümörijenik etkiler olduğu tespit edilmektedir. Bal ve pekmez içerikli gıdaları ısıtmamız, HMF gerçeği ile birlikte tarifi sağlıklı olmaktan çıkarıp, toksik etkiye sahip besinlere dönüştürmekte ve bizlere zarar vermektedir. Bu nedenle ya ekleyebiliyorsanız tarifinize soğuduktan sonra bal ve pekmez eklemenizi ya da hurma püresini, hindistan cevizi şekerini ve ya dut kurusunu çekip, şeker yerine kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 Ve bizim ekip tarafında çok sevilen alttaki tarifi denemenizi öneriyoruz. Afiyet olsun ?

BÖĞÜRTLENLİ CHEESECAKE ?

Malzemeler?

Tabanı için;

 • 13 adet orta boy hurma
 • 2 yemek kaşığı çiğ badem
 • 1 yemek kaşığı kakao
 • 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi

Kreması için;

 • 10 adet donmuş böğürtlen
 • 2 yemek kaşığı labne
 • 2 yemek kaşığı süzme yoğurt
 • 2 tatlı kaşığı bal

Üstü için;

 • Donmuş böğürtlen

Yapılışı?

1)Hurmaların çekirdeklerini ayırıp, 10 dakika yumuşaması için sıcak suda bekletiyoruz.

2)Blendera çiğ bademleri atıp, çekiyoruz. Üzerine yumuşayan hurmaları, kakao ve fıstık ezmesini ilave edip, tekrar çekiyoruz. Homojen bir hamur kıvamına gelecek.

3)Kalıba alıp, karışımı tabana güzelce yayıyoruz ve soğuması için buzluğa atıyoruz. Bu sırada kremasını hazırlayacağız?

4)10 adet donmuş böğürtleni blenderda çekip, üzerine labne ve süzme yoğurt ilave edip krema kıvamına getiriyoruz. Balı da karışıma ekleyip, karıştırıyoruz.

5)Buzluğa attığımız tabanın üstüne hazırladığımız krema karışımını yayıp, tekrar buzlukta 10 dakika bekletiyoruz ve servise hazırız.

Servis Önerisi‍?

*Küçük kelepçeli kap ya da yuvarlak herhangi, bir kap kullanabilirsiniz ve kolayca çıkarabilmek için streç film kullanarak, yapışmamasını sağlayabilirsiniz.

**Üzerine böğürtlen süsleyip servis etmenizi tavsiye ediyoruz.

***Badem yerine ceviz, fındık hatta leblebi ya da yulaf bile kullanabilirsiniz. Evde ne varsa?

****Böğürtlen yerine frambuaz ya da çilekte tercih edebilirsiniz.

Geleceğe Not

Her hafta yeni bölümlerle yayın yapan podcast kanalı.