Hayata Ve İnsana Dair

Geleceğe Not > Yazılar > Makaleler > Hayata Ve İnsana Dair

post cover

Hayata Ve İnsana Dair

  • Yazar: Sinan Namlı 
  • Category: Makaleler 
  • Yorumlar (0) 

Hayata dair bir beyanda bulunmak istiyorum. Öncelikle hayat bir insan için nedir? Mutlu olmak mı ya da inancı uğruna zorlukları göze almak mı? Sabahları uyanınca bugün ne yapmam gerekiyor diye düşünüyorum. Günümü mutlu mu geçireyim yoksa cennetten kovulmanın intikamını dünyayı cehenneme çevirmeye çalışan bir güruhun aksine birkaç insanın yüzüne müspet gülücükler mi kondurmaya çalışayım? Belki de her ikisini de yapabilirim. İnsanları mutlu görmek beni de mutlu ediyor çünkü.

Her ne kadar insan birilerini mutlu etmeye çalışsa da ki bu benim için dolaylı bir şekilde kendimi mutlu ettiğimden bir çeşit bencillik de olabilir. Yine de mutsuzluk adına bir şeyler yapmaktansa kendim de dâhil olmak üzere herkesi mutlu etmeye çalışırım daha iyi. Elbette güzel şeyler yapmak kolay iş değil. Hiçbir zaman da yapmak yıkmaktan kolay olmadı. Sanırım bu işin adaleti de burada. Ötelerde sevdiğimin bir tebessümünden mahrum olmak istemem. İnsanın yaptıklarıyla gelecekteki yerini inşa ettiğini bir yerlerde okumuştum. İnsan hisli olursa olacakları bu dünyada sezebilirmiş. Hissi kabl el vuku(altıncı his) bu noktada anlam kazanıyor.

Bir insan duruşuyla birçok şey ifade eder ve muhatapları da sek vicdan muhasebesi ve akıl melekelerinin devreye girmesiyle o şahsiyet hakkında isabetli hükümlere varabilir. Çoğumuz vicdanımızın sesine pek kulak vermeyiz, diğer duygularımızla hareket ederiz. Madde aklı ile hareket edenlerimiz biraz daha fazla olmakla birlikte bu yaşam tarzı ömrün tamamıyla kıyaslandığında yaşam kalitesinin vasatın üstünde olduğunu düşünmüyorum.

Günler, haftalar, aylar ve yıllar içinde küçük hesaplar, adalet ve intikam peşinde koşabiliyor ve asıl yaşam gayemizi unutuyoruz. Hâlbuki bizden evvel birçok insan geldi gitti bu dünyadan ve biz de geldiğimizde hiçbir şeyimiz yoktu, sonra annemiz, babamız, kardeşlerimiz, akrabalarımız oldu. Giderken de annemiz, babamız, kardeşlerimiz, akrabalarımız öldü. Mal mülk ise her gün el değiştiriyor. Adalet mülkün temeli ama mülk bize ait değil, sadece emanet. Esasında bizler de misafiriz. Her konudaki anlayışımız bu konuda olsa keşke.

Geleceğe Not

Her hafta yeni bölümlerle yayın yapan podcast kanalı.