Mutfakta Az Bilinen Tehlikeler

Geleceğe Not > Yazılar > Makaleler > Mutfakta Az Bilinen Tehlikeler

post cover

Mutfakta Az Bilinen Tehlikeler

  • Yazar: Mümin Gülmez 
  • Category: Makaleler 
  • Yorumlar (0) 

Yumurta yıkanır mı?

Yumurta kabuğu üzerinde yer alan çeşitli pislikleri arındırmak isteyenlerin sıkılıkla yumurtaları marketten geldiği gibi yıkayıp, dolaba yerleştirdiklerini görüyoruz. Ancak bu durum hiçte istendiği gibi yumurtaların temizlenmesi ile sonuçlanmıyor. Bir yumurta kabuğunda ortalama 7500 küçük gözenek ve koruyucu tabaka bulunur. Yıkama işlemi yapılan yumurtalarda koruyucu tabaka zarar görmekte ve gözenekler açılmaktadır. Bu durum; dışarıdan yumurtanın içerisine nüfus edecek bakterilere yol açmakta ve geçirgenliği arttırmaktadır.

Mantar nasıl temizlenir?

Mutfakta her şeyi yıkama alışkanlığımızı bir kenara bırakıp, mantarları su ile uzun süre temas ettirmekten kaçınmakta fayda var. Süngerimsi yapısı nedeni ile su altında hem içerisine suyu hapseden, hem de yüzeyde arındırmak istediğimiz kirlilikleri içine çeken mantarların bu işlem ile daha da kirlendiğini kabul etmek gerekiyor. Mantarı temiz bir bez ya kâğıt havlu ile temizlemek, zarını soymak ya da sebze temizleme fırçası ile nazikçe temizlemek ise önerilen yöntemlerden bazıları.

Sirkeli su ile meyve-sebze yıkamak doğru mu?

Özellikle pandemi ile birlikte eve aldığımız tüm meyve ve sebzeleri sirke ile yıkamanın mikroorganizmaları öldürdüğüne inanıp, hemen kullanmaya başladık. Ancak durum hiçte bilindiği gibi değil. Sirkenin asitli yapısı, meyve ve sebzeler üzerinde yer alan pestisitlerin aktivasyonunu artırıp, daha da zararlı hale getiriyor. Bunu önlemek için ise yapmamız gereken çok basit;  önce karbonatlı su ile tüketeceğimiz miktarda meyve-sebzeyi yıkayıp, sonra sirkeli su uyguluyoruz, hepsi bu.

Geleceğe Not

Her hafta yeni bölümlerle yayın yapan podcast kanalı.