Robotlar Yeni Tatlar Yaratacak

Geleceğe Not > Yazılar > Makaleler > Robotlar Yeni Tatlar Yaratacak

post cover

Robotlar Yeni Tatlar Yaratacak

  • Yazar: Mümin Gülmez 
  • Category: Makaleler 
  • Yorumlar (0) 

Yemek bir ihtiyaç olduğu kadar aynı zamanda bir zevk. Günümüzde birçok insan gastronomi turları ile dünyanın bir ucundan öbür ucuna kadar yolculuk ediyor. Yüzyıllardır var olan yemekler, tatlar olduğu gibi füzyon mutfağı gibi yeni lezzetlerin hayatımıza girdiği günümüzde yepyeni bir aktör daha oyuna dahil oluyor: Yapay Zeka. Bu alanda çalışan şirketler yapay zekayı ve yapay zekanın analitik kapasitesini kullanarak yeni yemekler yaratabileceklerini ve algılama teknolojileri sayesinde, farklı aromalar ve tatlar ile insanların memnun kalmasını sağlayacaklarını ifade ediyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hepimizin evlerinde temizlik yapan robotlar ile, evi toplayan ve pek çok işi kendi başına halledebilen robotlar girmeye başladı. Aslında 2015 yılında ilk defa prototipini gördüğümüz şef robot da bunlardan birisi. Moley Robotic tarafından geliştirilen yeni robot şef satışa sunuldu.

Yeni robot şefin hafızasında sadece klasik yemekler yer almıyor, içeriğinde 5 binden fazla tarifi bulunduran robotun farklı yemekleri de yapabilmesi için, 3 boyutlu tarifler bulunuyor. Başarılı aşçıların oluşturduğu 3 boyutlu yemek tariflerini bu noktada en küçük ayrıntısına kadar dikkat edip yapan robot şef, ortaya oldukça lezzetli yemekler çıkarıyor. Bunun için ise kullanıcıların, gelen dokunmatik ekran üzerinden hangi yemeği istediklerini seçmeleri gerekiyor. Bu noktadan sonra, geri kalan tüm işlemleri kendisi yapıyor ve kullanıcı sadece arkasına yaslanıp, ayaklarını uzatarak yemeğini bekliyor. Kompleks bir kurulum olan robot şef için, mutfakta yer alan tüm malzemelerin konumu, tencere ve tava gibi mutfak araçlarının cilalı alüminyum, altın, pirinç veya paslanmaz çelikten olması gerekiyor.

Peki ya siz mutfağınızda böyle bir robotunuzun olmasını ister miydiniz?

Geleceğe Not

Her hafta yeni bölümlerle yayın yapan podcast kanalı.