Bir Kahve Hikâyesi #3

Geleceğe Not > Yazılar > Makaleler > Bir Kahve Hikâyesi #3

post cover

Bir Kahve Hikâyesi #3

  • Yazar: Mümin Gülmez 
  • Category: Makaleler 
  • Yorumlar (0) 

Kahvenizi nasıl alırdınız? Çok basit bir soru gibi görünse de aslında altında çok farklı parametreler barındıran bir soru. Kullanılan çekirdeğin türü, çekirdeğin işlenişi, hangi bölgeden geldiği, kaç farklı yöntemle kurutulduğu ve son aşaması olan demleme yöntem bu parametrelerden bazıları. Peki’ Nedir bu demleme yöntemleri? ’derseniz, işte sizin için seçtiğimiz 5 yöntem şunlar;

  1. Türk Kahvesi

Dünyada ilk kahve demle tekniği olarak “Türk Kahvesi” bilinmektedir. Bu teknikte herhangi bir filtre kullanılmamaktadır. Kahve demleme esnasında birkaç kez kaynama noktasına getirilir ve servis edilir.

2. Pour Over

Suyun kahve üzerinde gezdirilerek demlenmesine verilen isimdir. Damıtma yöntemi ile demlendiği için kahve çekirdeklerinin alt notlarında yer alan aromaları ortaya çıkartır. Filtre kullanılmaktadır. Pour over tekniğini iki tür demleme türüne ayrılır; Chemex ve Hario v60.

3. Moka Pot

Bizim evlerimizde nasıl cezve mutlaka var ise İtalyanlarda da bunun karşılığında Moka Pot bulunmaktadır. Ocak üstünde içinde su buharının oluşturduğu basınç sayesinde kahvenin demlenmesini sağlayan bir araçtır. Moka Pot yardımıyla Espresso bazlı tüm kahveler yapılabilir.

4. Frenchpress

En pratik demleme yöntemlerinden biridir. Demlenme süresi ise frenchpressin bastonunun indirilme süresine göre belirlenir. 

5.Aeropress

En yeni demleme yöntemlerinden olan Aeropress basınç kullanarak kahve demlenmesini sağlar. Hızlı bir demle yöntemi olması sebebi ile yumuşak içimli kahve severler tarafından tercih edilmektedir.

Bu listede yer almayan ancak yaygın olarak kullanılan birçok demleme yöntemi bulunmaktadır. Evlerimizin baristası olduğumuz bu günlerde, lütfen kahvenizi demlemeden önce kahve çekirdeklerinizi seçeceğiniz demleme yöntemine uygun kalınlıkta öğütmeniz gerektiğini unutmayın.

Geleceğe Not

Her hafta yeni bölümlerle yayın yapan podcast kanalı.